MČR mládeže - Plzeň 2. dubna 2016 - Dvě zlata a bronz!

Úvod » Aktuality » MČR mládeže - Plzeň 2. dubna 2016 - Dvě zlata a bronz!

Na MČR mládeže v Plzni se našim střelcům mimořádně dařilo! V letošní sezóně sice stříleli výborně, ale vrcholný závod sezóny je přece jen něco jiného a tak jsme se bránili myšlenkám na to, že jsme favority v několika kategoriích. Nakonec vše dopadlo trochu jinak, ale naštěstí úspěšně – ty, od kterých se čekalo nejvíc a úplně se jim nedařilo, nahradili další střelci klubu.

V kategorii dívek do 12 let se mistryní ČR stala trochu překvapivě Nikola Regnerová, které se podařilo poprvé v kariéře nastřílet absolutní nástřel 300 bodů. Žádné jiné střelkyni v této kategorii se tento výkon nepodařilo zopakovat, ale byly to nervy – Nikola střílela ve druhé směně a další směnu musela čekat, jestli se některé ze soupeřek nepodaří střelit stejný výsledek s vyšším počtem centrů. Nakonec to vyšlo a nezbývá, než poděkovat Jirkovi Krupičkovi, od kterého měla Nikča půjčenou na měsíc zbraň. Teď je sice mistryně republiky bez vzduchovky, ale třeba se to nějak do zahájení další vzduchovkové sezóny vyřeší, teď bude na prvním místě malorážka... Na třetím místě, se stejným výkonem jako druhá v pořadí – 299 bodů s 28 centrovými desítkami, se umístila snad největší adeptka na vítězství, vloni stříbrná Kačka Mikulčíková. Tlak na ni byl velký – v letošním roce měla v celé ČR největší zkušenosti s absolutními nástřely - a tak tam jedna těsná devítka padla! Mezi námi, kdy už konečně i mládež začne střílet na desetiny a hodnocení bude objektivnější? Na devátém místě s výkonem 297 bodů skončila Klára Boháčková – před týdnem nastřílela v Budějovicích 300 bodů, nyní v Plzni po prvních 20 ranách to také vypadalo skvěle – 20 desítek a všechny centrové. Potom si však střelila první devítku a dvě krajové desítky a trenéři ji odvolali, aby se znovu zkoncentrovala. Ale po návratu na stav přišly další dvě devítky a naděje byly pryč. V žácích se Vojta Záborec držel, nastřílel výborně první položku (99), ale nakonec se neudržel a 291 stačilo jen na 21. místo. Ale Vojta střílí prvním rokem a všechno má ještě před sebou.

A že sport má své zvláštnosti ukázala soutěž družstev v této kategorii – před týdnem Nikola Regnerová prohrála soutěž o účast v družstvu, kterou vyhlásil trenér klubu. Více na závodech v Budějovicích nastřílel Vojta Záborec a vybojoval si nominaci do klubového družstva – ale tak jako se před týdnem nedařilo Nikole, na MČR se naopak nedařilo Vojtovi. A tak přestože součet výkonů tří nejlepších libereckých střelců neměl na mistrovství konkurenci, nejlepší střelkyně se nepočítala a družstvo skončilo šesté, dva body od bronzové medaile. Jen tak pro zajímavost, Nikča v Budějovicích nenastřílela proto, že si omylem nastavila irisku k jiné značce a střílela s otvorem 2,9 místo 1,3 mm. Stalo se to i proto, že měla irisku natočenou tak, že ta správná značka byla dole a nebyla při upevnění dioptru na zbraň vidět. Trenér jí potom irisku otočil tak, aby správná značka byla nahoře a byla snadno vidět a Nikča dostala příkaz kontrolovat nastavení před každou střelbou. Kladem je, že to Nikča před přejímkou v Plzni udělala. Bohužel na dioptru, který ještě nebyl na zbrani a i ta značka dole byla dobře vidět. Tak si ji Nikča nastavila a opět tedy měla otvor 2,9! Naštěstí si toho všiml otec, trenéra by ani po 50 letech praxe nenapadlo, že když to tak podrobně rozebírali, nastaví si to Nikča opět špatně. A to trenér vykládal, jak konečně porozuměl ženským, když byl s pětiletou vnučkou nakupovat lyžáky. Žádné jí nebyly, až ty fialové se žlutými hvězdičkami, na které pořád koukala a dědovi to došlo a vyzkoušel ji tím, že jí je podal, ale vzal o dvě čísla menší - radostné zakývání hlavou, že ty jí jsou, si pamatuje, ale ženským stejně nerozumí :-). Ale i na této příhodě je vidět, jaké drobnosti někdy rozhodují o vítězství na MČR a nebýt pozorného otce, kdo ví, jak by to dopadlo.

Ale co se v soutěži družstev nepovedlo mladším, vynahradili klubu starší střelci v kategorii do 14 let a v sestavě Jana Bublová (300 bodů), Ondřej Zerzán (299 bodů) a Jana Burdová (297 bodů) vybojovali zlato! Zatímco Jana Bublová střílí letos vysoké nástřely jako na běžícím pásu, pro Ondru to byl osobní rekord, o to důležitější, že ho nastřílel právě na MČR. Také druhá Jana, Burdová, si zaslouží pochvalu – po operaci kolen byla dlouhou dobu mimo tréninkový proces (a také mimo pohyb - na posledním tréninku před MČR ještě měnila kabát!) Mimochodem, ani další členové družstva nebyli bez problémů – Jana Bublová si poranilo koleno 3 týdny před soutěží a dalších 14 dní byla navíc nemocná, na mistrovství střílela po třítýdenní tréninkové pauze a dobírala antibiotika. Ondra pro poruchu musel měnit zbraň 3 týdny před soutěží a střílel s vypůjčenou!

V soutěži jednotlivců šla Jana Bublová do osmičlenného finále jako jedna ze dvou s nástřelem 300 bodů, ale samotné finále zahájila hodně špatně, na dvou ranách ztratila svůj jednobodový náskok a nakonec skončila těsně čtvrtá. Střílet leže docela umí, ale přímé souboje ve finále asi nejsou její silnou stránkou a bude na nich muset pracovat. Mezi chlapci se Ondra Zerzán také dostal do finále, v něm ale ze šestého místa spadl na osmé – přesto pro něj výborné umístění. Přiznal se, že se před plnou plzeňskou finálovou halou docela normálně rozklepal.... Z našeho klubu střílel v této kategorii ještě Martin Kočí. Měl smůlu, protože 14 dní před závodem mu pes potrhal ruku a den před soutěží si vyzkoušel, jestli to alespoň trochu jde a na MČR nakonec odjel. Nastřílel 290 bodů, jen 1 bod pod osobní rekord, takže spokojenost.

Zatím tedy nejlepší mistrovství v podání našeho klubu - dvě zlata, bronz a bramborová medaile z vrcholné akce v ČR,  to potěší. A mohlo to být ještě o dost lepší. Co scházelo, aby Jana Bublová nebo družstvo mladších vybojovali další medaile? Pravda, zapomněli jsme, že na kdyby se nehraje...